Понедельник, 23 Октябрь 2017 10:34

Депутат Руслан Сольвар вважає доцільним встановлення однакових тарифів на платні послуги в лікарнях

Народний депутат Руслан Сольвар виступає з ініціативою запровадження єдиної методики розрахунків тарифів на платні медичні послуги в державних закладах охорони здоров’я. Депутатський запит із відповідним проханням він разом із колегою Романом Мацолою надіслав Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману, в.о. Міністра охорони здоров’я Уляні Супрун, голові Комітету з питань охорони здоров’я ВРУ Ользі Богомолець та міністру фінансів Олександру Данилюку.

У державних та комунальних лікарнях, як відомо, медична допомога має надаватися населенню безкоштовно.

Однак, поряд із такою соціальною гарантією завжди існували оплачувані медичні послуги (фактично – медична допомога) у формі так званих госпрозрахункових медичних закладів.

В Україні у системі охорони здоров’я певний час було запроваджено різноманітні платні послуги. Таким чином відбулось фактичне злиття понять «медична допомога» та «медична послуга». Це призвело до того, що майже весь обсяг лікувальної та профілактичної допомоги населенню потрапив під критерій медичної послуги.

Конституційним Судом України також було дозволено брати з хворих гроші за надані їм лікарські послуги, як внесення добровільної компенсації відповідно до постанови Кабміну.

Таким чином, в Україні відсутня єдина типова методика розрахунку тарифів на платні послуги, які є додатковим джерелом фінансування для закладів охорони здоров’я. Існуюча процедура розрахунків складна, потребує багато часу і затвердження у відповідних інстанціях, що тим самим ускладнює процес отримання грошей. Адже на момент затвердження цін, тарифи встигають застаріти у зв’язку з коливанням курсів вільно конвертованих валют. Це створює незручності не тільки для адміністрацій медичних закладів, а й для їх пацієнтів.

Тому народні депутати просять розробити єдину методику розрахунків тарифів на платні послуги.

На запит відповіла голова комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець: «На сьогодні дійсно не існує законодавчо затвердженої єдиної методики розрахунку медичної послуги». Колега Руслана Сольвара зазначила, що у квітні цього року ВРУ було ухвалено відповідний закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я». Цим актом передбачалося встановити у новій редакції статті 18 «Основ законодавства України про охорону здоров'я» факту того, що вартість окремої послуги з медичного обслуговування населення має розраховується з фактичним урахуванням структури всіх витрат, які необхідні для надання певної послуги відповідно до стандартів галузі у сфері охорони здоров’я.

Крім цього вказаними змінами до Закону передбачалося, що повна методика розрахунку вартості медичної послуги має бути опрацьована, розроблена, обрахована та затверджена постановою Кабміну протягом півріччя з моменту набрання законом чинності.

Ця методика має стати універсальною дія усіх суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров'я при надання ними будь-яких медичних послуг населенню.

Саме це і сталося, коли народні депутати нещодавно дали старт медичній реформі. Тож, довга та впевнена робота Руслана Сольвара для його виборців отримала законний і позитивний результат. Але на цьому звершення не закінчуються, попереду ще чимало роботи над системою тарифів та вартості медпослуг.