Главная>>Разное>>Мій рятівник — фундук
Понедельник, 30 Ноябрь -0001 00:00

Мій рятівник — фундук

Ліщина дає непогані прибутки. Об этом сообщает tp0482.in.ua со ссылкой на СМИ.

“Оце мій антикризовий сад, — усміхається Валентин Па­ливода. — Виплекав своїми руками, від безвиході. Неве­личку суму грошей, яку за­ощадив, можна було роз­тринькати за кілька днів, а я вклав у саджанці фундука — сортової ліщини. Скільки? Десять тисяч гривень — взяв і закопав у землю”.

Це було п’ять років тому. Те­пер Валентин не натішиться. “З бізнесом я вгадав, — хва­литься. — Якби садив карто­плю чи сіяв зернові, досі пе­ребивався б із хліба на воду. А фундук зробив із мене лю­дину. Арифметика проста: раз вклав кошти — і забезпечив свою сім’ю стабільним достат­ком щонайменше на 75 років. Саме стільки ростиме і плодо­носитиме мій сад”.

Цього сезону на горіш­ках фундука, який називають “хлібом майбутнього”, пан Паливода заробив 70 тисяч гривень. Тобто протягом ро­ку майже шість тисяч гривень щомісяця. “Хто мені платитиме такі гроші на фірмі? — по­яснює. — Ніхто. Тим паче, за “байдики”. На догляд фундукового саду загалом витрачаю не більше тижня: поливаю та підживлюю курячим послідом чи перегноєм. Приблизно півмісяця збираю врожай. От і все. Хіба це клопітно? Ні. А решту часу приділяю сім’ї та дітям. Ми не тримаємо ніякої живності, принципово. На­томість купуємо в сусідів — за фундук. Ці горішки і в селі, і в місті — надійна валюта, ста­більна й завжди затребувана. Проблем зі збутом немає”.

Окультуреною ліщиною газ­да засадив півгектарну площу. Тепер із кожного куща збирає до трьох кілограмів зерняток. А максимальної врожайності сподівається на сьомий-восьмий рік — шість-вісім кіло­грамів. “Ось тоді мій щоріч­ний дохід зросте до ста тисяч гривень, — пояснює. — Влас­не, це і дохід, і прибуток, ад­же тепер я не витрачаю на свій сад жодної копійки. Натомість планую розширити площу бо­дай ще на півгектара. Тоді на горішках щосезону можна бу­де заробляти 200 — 240 тисяч гривень. Можливо, не доживу до того часу, бо вже не моло­дий — цього вересня стукнуло 65. Сподіваюся, мій горіховий бізнес продовжать діти”.

“Чи правда, що фундук не боїться морозів і може рости навіть на крутосхилах, де пе­реважають глинисті грунти?” — цікавлюся. “Так, — відпо­відає співрозмовник. — Але я культивую його на орній пло­щі. Регулярно поливаю та під­живлюю, а навесні обов’язко­во видаляю зайву поросль. У кущі має бути не більше п’я­ти стовбурів. Тоді на гілках ак­тивніше закладаються жіночі квіточки, а відтак і врожай — щедрий. До слова, 100 грамів горішків фундука поповню­ють добову потребу людського організму в білках”.

Володимир ІСАЄВ

 

Джерело статті: газета “Сільська правда”