Главная>>Разное>>СІМ ЧУДЕС ШАРГОРОДЩИНИ: БУТИ ЧИ ЦЕ БУТИ?
Понедельник, 30 Ноябрь -0001 00:00

СІМ ЧУДЕС ШАРГОРОДЩИНИ: БУТИ ЧИ ЦЕ БУТИ?

Перш, ніж повести річ по суті, невеликий екскурс в істо­рію питання. А мова спочатку піде про найзнаменитіші і найвеличніші пам’ятки архітектури й мистецтва античності — сім чудес світу. До списку, який бу­ло складено більш ніж два ти­сячоліття тому, входили найславетніші архітектурні витвори регіону Середземного моря, який є колискою людської циві­лізації. Нагадаю, що він вклю­чає: єгипетські піраміди, висячі сади Семіраміди у Вавилоні, храм Артеміди в Ефесі, статую Зевса Олімпійського, мавзолей у Галікарнасі, Колос Родоський та маяк в Александрії. Як відо­мо, більшість із цих об’єктів не існувала вже в часи середньо­віччя, а до наших днів зберігся лише один — піраміди в Єгипті. Об этом сообщает time-news.in.ua со ссылкой на СМИ.

А тому 7 липня 2007 року у Лісабоні було оголошено список семи чудес сучасного світу, до якого ввійшли сла­ветні об’єкти з усього світу, створені до 2000 року.

У тому ж таки 2007 році Фондом Миколи Томенка «Рідна країна» було започат­ковано загальнонаціональну акцію «Сім чудес України». За результатами інтернетівського голосування і опитування 100 фахівців-учених, істориків, культурологів, фахівців у галузі туризму було названо сім історико-культурних пам’яток, які заслуговують на звання «Чудеса України». До списку ввійшли: національний запо­відник «Кам’янець», Києво-Печерська лавра, національ­ний, дендрологічний парк «Софіївка», Софія Київська, Херсонес Таврійський, дер­жавний заповідник «Хотинська фортеця», національний заповідник-острів «Хортиця».

В тому ж 2007 році протягом жовтня-грудня проходив обласний конкурс «Сім чудес Вінниччини». Рішенням Вінни­цької обласної ради перемож­цями визнано такі об’єкти:

– Браїлівська скарбниця: Свято-Троїцький жіночий мона­стир, державний музей П.І. Чайковського і Н.Ф. фон Мекк (смт Браїлів Жмеринського району);

– історико-культурний комплекс «Буша» та Гайда­мацький Яр (Ямпільський та Чернівецький райони);

– історико-культурний центр духовності та злагоди: костьол Святого Флоріана, Свято-Миколаївський чоловічий монастир, синагога (м. Шаргород);

– національний музей-садиба М.І. Пирогова (м. Вінниця);

– Немирівське городище — Ве­ликі вали (с. Сажки Немирівського району);

– палац Потоцьких (місто Тульчин);

– Свято-Усікновенський скельний чоловічий монастир (село Лядове Могилів-Подільського району).

А тепер по суті. Одразу ж по завершенні обласного конкурсу почала вестися мова про визначення «Семи чудес Шаргородщини». Проте, в силу різних причин, справа дальше розмов не пішла.

То чи ж не пора все-таки про­вести конкурс і визначити ті па­м’ятки архітектури, які можуть ввійти до списку семи чудес району. Тим більше, що і в райцентрі, і в селах району є об’єкти, які мають історико-культурну цінність і перебува­ють під охороною держави.

Як на мене, заслуговують на увагу комплекс будівель Свя­то-Миколаївського монастиря, Мурафський і Шаргородський костьоли, дерев’яні церкви ХVІІІ-ХІХ століть у селах Лозо­ва, Слобода Шаргородська, Конатківці, Попелівка та інших населених пунктах, синагога, залишки фортечних мурів і бу­динок Замойських та цілісні об’єкти єврейських будівель у Шаргороді, будівля школи-інтернату в с. Буднє тощо.

Може виникнути запитання: «А чому немає в переліку Йосафатової долини і Хресної дороги?» На мою думку, вони можуть отримати статус «Перлини духовності Шаргоро­дщини». Справа в тому, що до списків, як правило, включають рукотворні об’єкти, побудовані до 2000 року.

Давно ведеться мова про те, щоб перетворити Шаргород на один із туристичних центрів області. То чому ж не зробити, вже, по суті, почату добру справу, за яку нам будуть вдячні наступні покоління?

Але, щоб справа знову не залишилась на рівні розмов, сподіваюсь, що найближчим часом районна влада розгляне дане питання, як у свій час об­ласна, і прийме відповідне рі­шення щодо створення конку­рсної комісії, затвердить поло­ження і експертну раду, які, у свою чергу, потім підведуть підсумок і визначить пам’ятки архітектури, які можуть ввійти до списку семи чудес району.

Зацікавленим читачам про­поную взяти активну участь в обговоренні даної пропозиції і доповнити вищезга­даний перелік пам’я­ток архітектури.

Григорій МЕЛЬНИК, м. Шаргород

 

Джерело статті: газета “Шаргородщина”